Právne postavenie rozhodcu
Spory pred rozhodcovským súdom rozhoduje jeden alebo viacerí rozhodcovia zapísaní do zoznamu rozhodcov rozhodcovského súdu, ktorí boli v konkrétnej veci ustanovení v súlade s rokovacím poriadkom rozhodcovského súdu.
Rozhodcovia sú pri rozhodovaní sporov nezávislí a nestranní. Práva a povinnosti rozhodcov pri rozhodovaní sporov sa spravujú zákonom o rozhodcovskom konaní, príp. inými zákonmi, štatútom rozhodcovského súdu a rokovacím poriadkom rozhodcovského súdu.
Rozhodca je povinný, a to aj po skončení svojej funkcie, zachovávať mlčanlivosť o všetkých skutočnostiach, o ktorých sa dozvedel pri výkone svojej funkcie alebo v súvislosti s ňou.
Tejto povinnosti ho môže zbaviť len účastník rozhodcovského konania, v ktorého záujme je viazaný povinnosťou zachovávať mlčanlivosť, ak zákon neustanovuje inak.
Všeobecné a osobitné podmienky pre zápis do zoznamu rozhodcov:
- do zoznamu rozhodcov môže byť zapísaná každá fyzická osoba, ktorá spĺňa všeobecné a osobitné podmienky pre zápis do zoznamu rozhodcov.
Všeobecnými podmienkami pre zápis do zoznamu rozhodcov sú:
- plnoletosť,
- spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu,
- spôsobilosť na výkon funkcie rozhodcu z hľadiska skúseností dotknutej osoby,
- bezúhonnosť,
- neexistencia zákonných prekážok pre zápis dotknutej osoby do zoznamu rozhodcov a pre jej prípadné ustanovenie za rozhodcu alebo člena senátu.
Osobitnou podmienkou pre zápis do zoznamu rozhodcov je:
- vysokoškolské vzdelanie,
- minimálne 5 ročná prax v obore.